Kaidi KDPT007-75 Recliner Motor
In stock
Australia's Leading supplier of recliner spare parts. A replacement recliner chair and sofa Linear actuator/motor. Model number KDYT007-75. Stroke length is 298mm and comes with a 5 pin plug and retaining clip and OI plug. Genuine Kaidi Electrical Part Produced by Changzhou Kaidi Electrical Co Ltd. Quality, Durable And Reliable This is a genuine replacement motor so you can be assured of quality and compatibility in the replacement for your recliner. read more
In stock
SKU:
E-MOTO85
Brand:
Kaidi
Weight
1.72 kg
Dimensions
61 × 18 × 11 cm
view all details
Description
A complete replacement Linear actuator/motor unit which is fully assembled and ready to install. The 5 pin plug with retaining clip and OI plug are situated at the motor housing end. Installation is via 2 x actuator pins and R clips that fasten to the mechanism frame via the clevis mount and the white block. Tools required for this installation is a pair of pliers.
Specifications
Specifications
Model Number – KDPT007-75
Stroke – 298MM
Max Load – 1500N
Speed – 36MM/S
Rated Voltage – DC 29V
Rated Input – 75W
Max Duty Cycle – 2min ON and 18min OFF (10%)